Jaki olej do kompresora?

Kompresory olejowe nadają się do większości prac w warsztacie. Naoliwione powietrze może być stosowane we wszystkich narzędziach udarowych i obrotowych. Są właściwym wyborem szczególnie wtedy, gdy przewidujemy długi cykl pracy. Olej spełnia wiele ważnych zadań, przede wszystkim zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi  częściami i zapewnia prawidłową pracę urządzenia. Kompresory olejowe muszą być regularnie konserwowane, więc jakiego oleju należy używać i jak często go wymieniać? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Do czego służy olej w kompresorze?

Olej przede wszystkim służy do smarowania elementów mechanicznych, dzięki czemu zużycie kompresora jest ograniczone do minimum. Jednak jest on także niezbędny do prawidłowej pracy profesjonalnych sprzętów, zwłaszcza tych o dużej mocy, np. wszelkiego rodzaju narzędzi pneumatycznych. Olej zapewnia niezbędne smarowanie, dzięki czemu temperatura urządzenia jest stała, a jego zużycie mniejsze.

Silnik sprężarki tłokowej Atlas Copco

Jaki olej jest najlepszy?

Do kompresora najlepiej jest używać specjalistycznego oleju, który przeznaczony jest do tych urządzeń. Jest to olej o niskiej lepkości zapewniający mniejsze tarcie,  a tym samym zużycie niż w przypadku innych olejów. Różnica w tzw. lepkości to podstawowy powód, dla którego nie powinno się używać do kompresora innych olejów. Olej silnikowy, nawet taki, który nie zawiera kwasów i żywic, nadal będzie zbyt lepki. Oczywiście można go wypróbować, ale wysoka temperatura wytwarzana podczas tarcia, będzie się przyczyniać do znacznie większego zużycia urządzenia. Należy także pamiętać o tym, że w przypadku uszkodzenia kompresora, nie będzie on podlegał gwarancji, jeśli okaże się, że był on używany z innymi olejami niż dedykowanymi. Właściwy olej jest bardzo ważny, szczególnie wtedy, gdy kompresor jest stale używany. Ma to ogromne znaczenie, gdy w przypadku drogich urządzeń.

Jak sprawdzić poziom oleju?

Sposób sprawdzania poziomu oleju w sprężarce może się różnić w zależności od sprężarki. Zwykle każda sprężarka posiada na obudowie oczko wskazujące poziom oleju, w starszych modelach można odczytać poziom oleju, tak samo, jak w samochodzie za pomocą bagnetu. Jeżeli poziom oleju jest zbyt niski lub zbliża się do minimalnego poziomu, należy dolać olej poprzez odpowiedni wlew do napełniania.

Jak często należy wymieniać olej? Jeśli kompresor używany jest często, wymiana oleju jest jedną z najczęściej powtarzających się czynności. Odstępy pomiędzy wymianami oleju różnią się także w   zależności od producenta i jego zaleceń. Należy przestrzegać zasad konserwacji, wymiana starego i zużytego oleju na świeży gwarantuje bezproblemową pracę przez długi czas, czysty olej chroni także silnik przed korozją.

Wymiana oleju może być wykonana przez specjalistę, ale nie jest to bardzo trudna czynność, więc można zrobić to samodzielnie:

  1. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konserwacyjnych należy wyjąć  wtyczkę z gniazda zasilającego.
  2. Pozostałe sprężone powietrze należy wypuścić, pociągając za pierścień zaworu bezpieczeństwa.
  3. Wykręcić śrubę spustową oleju.
  4. Spuścić olej do odpowiedniego pojemnika.
  5. Jeśli olej nie spływa całkowicie, należy lekko przechylić kompresor.
  6. Uzupełnić olej do właściwego poziomu.
  7. Po zakończeniu wymiany oleju zlać zebrany olej do kanistra.

Zużyty olej należy oddać do punktu zbiórki. Właściwa utylizacja oleju jest niezwykle ważna, ponieważ są to odpady niebezpieczne i wysoce toksyczne. W żadnym wypadku nie wolno także dopuścić do zanieczyszczenia oleju innymi substancjami, takimi jak np. płyn hamulcowy lub rozpuszczalniki. Mieszanie różnych rodzajów zużytego oleju jest surowo zabronione.

POST REPLY