Kompresory spiralneSprężarki spiralne to urządzenia wytwarzające skompresowane powietrze o bardzo wysokiej czystości, bez zanieczyszczeń stałych oraz cząsteczek oleju. Tego typu kompresory należą do grupy sprężarek wyporowych rotacyjnych. Są to sprężarki o zmiennej wydajności, umożliwiające otrzymywanie różnych wartości sprężonego powietrza dzięki funkcji sterowania prędkością obrotową silnika, który napędza sprężarkę.

Na czym polega praca kompresora spiralnego?

W sprężarkach spiralnych objętość powietrza jest stale sprężana poprzez zwiększanie jego ciśnienia w czasie, kiedy wirnik spiralny zmniejsza objętość zasysanego powietrza. Wirnik spiralny jest zamontowany oraz napędzany mimośrodowo. Wykonuje on ruchy mimośrodowe, współpracując ze stałym elementem spiralnym, który znajduje się w korpusie. Ruchomy wirniki oraz stały element spiralny umieszczone są względem siebie z przesunięciem o 180 stopni. Przesunięcie to w trakcie ruchu wpływa na zmniejszenie objętości gazu.

Budowa i zasada działania sprężarek spiralnych gwarantują stałe ciśnienie i natężenie przepływu powietrza w instalacji pneumatycznej. Kompresory spiralne nie wymagają smarowania olejem ani chodzenia, dzięki czemu otrzymywane, skompresowane powietrze jest bardzo czyste, pozbawione zanieczyszczeń. Sprężarki śrubowe posiadają napę elektryczny. Silnik elektryczny poprzez wałek wykorbiony bezpośrednio napędza wirnik spiralny stopnia sprężającego.