Kompresory śrubowe

Sprężarki śrubowe to urządzenia z grupy sprężarek wyporowych o zmiennej wydajności. Proces sprężania powietrza w tego typu kompresorach jest ciągły. Zasysane powietrze przepływa pomiędzy wirnikami śrubowymi, które stale się obracają. Dzięki temu, że powietrze sprężane jest w sposób ciągły, nie ma ryzyka występowania skoków ciśnienia tzw. pulsacji, a natężenie przepływu jest cały czas stałe. Sprężarki śrubowe to niezawodne urządzenia, które sprawdzą się szczególnie w liniach produkcyjnych, w których istotne jest stałe natężenie ciśnienia. Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów śrubowych – olejowe i bezolejowe.

Kompresory olejowe

W kompresorach olejowych wirniki śrubowe, które sprężają powietrze, stykają się ze sobą. W tego typu sprężarkach stosowane jest stałe chłodzenie specjalnym olejem chłodzącym. Olej wtryskiwany jest z separatora do komory sprężania. Wytryskiwany olej nie tylko chłodzi, ale także smaruje i uszczelnia łożyska oraz części ruchowe kompresora. Ze względu na obecność oleju w komorze sprężania, jego cząsteczki mogą dostawać się do skompresowanego powietrza.

Kompresory bezolejowe

W kompresorach bezolejowych, wirniki sprężające powietrze nie stykają się ze sobą. Sprężarki śrubowe bezolejowe chłodzone są powietrzem. Do smarowania oraz chodzenia może być również wykorzystywana woda, która wtryskiwana jest do komory sprężania. Ten sposób chłodzenia pozwala na wydajną pracę, z najwyższym obciążeniem nawet 24 godziny na dobę. Sprężarki śrubowe bezolejowe wytwarzają czyste, sprężone powietrze, pozbawione zanieczyszczeń, w tym cząsteczek oleju.