Kompresory śrubowe

Sprężarki śrubowe to urządzenia z grupy sprężarek wyporowych o zmiennej wydajności. Proces sprężania powietrza w tego typu kompresorach ma charakter ciągły. Zasysane powietrze przepływa pomiędzy wirnikami śrubowymi, które stale się obracają. Dzięki sprężaniu powietrza w sposób ciągły, unikamy ryzyka występowania skoków ciśnienia (tzw. pulsacji), a natężenie przepływu jest cały czas stałe. Sprężarki śrubowe to niezawodne urządzenia, które sprawdzą się szczególnie w liniach produkcyjnych, w których istotne jest dostarczanie sprężonego powietrza o stałej wartości natężenia i ciśnienia. Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów śrubowych – olejowe i bezolejowe.

Kompresory olejowe

W kompresorach olejowych wirniki śrubowe, które sprężają powietrze, stykają się ze sobą. Konieczne jest zatem stosowanie w sprężarkach tego typu chłodzenia specjalnym olejem chłodzącym. Olej wtryskiwany jest z separatora do komory sprężania. Wtryskiwany olej nie tylko chłodzi, ale także smaruje i uszczelnia łożyska oraz części ruchowe kompresora. Ze względu na obecność oleju w komorze sprężania, jego cząsteczki mogą dostawać się do sprężonego powietrza.

Kompresory bezolejowe

W odróżnieniu od sprężarek śrubowych olejowych, w kompresorach bezolejowych wirniki sprężające powietrze nie stykają się ze sobą. Dzięki temu sprężarki śrubowe bezolejowe chłodzi się powietrzem. Do smarowania oraz chodzenia można również wykorzystywać wodę, wtryskiwaną do komory sprężania. Taki sposób chłodzenia pozwala na wydajną pracę z najwyższym obciążeniem, nawet 24 godziny na dobę. Sprężarki śrubowe bezolejowe wytwarzają czyste, pozbawione zanieczyszczeń (w tym cząsteczek oleju), sprężone powietrze.