Kompresory tłokowe bezolejoweKompresory tłokowe to urządzenia, których zadaniem jest wytwarzanie sprężonego powietrza, stosowanego w różnych gałęziach przemysłu. Sprężone powietrze używane do zasilania instalacji pneumatycznych warsztatowych oraz przemysłowych. Kompresory tłokowe to sprężarki z grupy wyporowych. Posiadają one stałą wydajność, sprężanie powietrza w kompresorach tłokowych polega na zmniejszaniu objętości i zwiększaniu ciśnienia zasysanego powietrza przez poruszający się tłok, znajdujący się w tulei cylindrowej. Wyróżniamy dwa rodzaje kompresorów tłokowych – olejowe i bezolejowe.

Kompresory tłokowe bezolejowe

Kompresory tłokowe bezolejowe posiadają pierścienie uszczelniające tłok wykonane z PTFE lub z tworzywa z dodatkiem węgla, które nie wymagają smarowania. Sprężarki tłokowe bezolejowe umożliwiają otrzymanie skompresowanego powietrza wolnego od cząsteczek oleju, co jest szczególnie ważne w niektórych gałęziach przemysłu, gdzie konieczna jest wioska sterylność. Kompresory tłokowe bezolejowe posiadają napęd elektryczny, który za pomocą przekładni pasowej napędza stopień sprężający.

Kompresory tłokowe olejowe

Sprężarki tłokowe olejowe działają na tej samej zasadzie jak kompresory bezolejowe. Posiadają napęd elektryczny z przekładnią pasową, która napędza stopień sprężający, a także zmniejszają objętość powietrza za pomocą tłoka w tulei cylindrowej. Podstawową różnicą jest konieczność smarowania powierzchni ciernych, do czego stosowany jest olej. Ze względu na to, że olej bierze tutaj udział w procesie kompresji gazów, jego cząsteczki mogą dostawać się do sprężonego powietrza, które nie będzie całkowicie czyste.