Sprężarki tłokowe bezolejowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze wolne od oleju. W jakich branżach te urządzenia sprawdzają się najlepiej i jakie są ich największe zalety?
Sprężone powietrze jest wykorzystywane na szeroką skalę w wielu branżach przemysłu do napędzania różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Do wytwarzania sprężonego powietrza wolnego od cząstek oleju stosuje się m.in. sprężarki tłokowe bezolejowe.
Jak działają sprężarki tłokowe bezolejowe?
Na rynku można znaleźć dwa typy kompresorów: olejowe i bezolejowe. Urządzenia bezolejowe sprężają zasysane powietrze atmosferyczne w specjalnej tulei cylindrowej przy pomocy tłoku wprawionego w ruch. W sprężarkach tłokowych bezolejowych pierścienie uszczelniające tłok są zrobione z teflonu lub z tworzywa z dodatkiem węgla i nie jest koniecznie stosowanie oleju jako środka smarnego. Dzięki temu dostarczają one sprężone powietrze wolne od nawet najmniejszych cząstek oleju.
Zalety sprężarek bezolejowych
W porównaniu z kompresorami olejowymi sprężarki bezolejowe są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, które eliminuje dodatkowe koszty związane m.in. z koniecznością filtracji sprężonego powietrza i oczyszczania wody. Sprężarki bezolejowe pozwalają też uniknąć niebezpiecznej sytuacji, w której produkty końcowe mogą zostać zanieczyszczone olejem w wyniku awarii sprzętu. W procesie produkcji sprężonego powietrza przez sprężarki bezolejowe wykorzystuje się jedynie wodę, co jest ekologicznym i bezpiecznym rozwiązaniem.
Technologia zastosowana w kompresorach bezolejowych pozwala na otrzymanie sprężonego powietrza wolnego nie tylko od cząstek oleju, ale też od innych zanieczyszczeń, np. zarazków, bakterii i cząsteczek kurzu czy pyłu. Taki poziom higieny i czystości nie jest możliwy w przypadku wykorzystania innych urządzeń.
Korzystanie z kompresorów bezolejowych wiąże się również z niskimi kosztami eksploatacji – nie jest konieczne wymienianie filtrów i olejów. Sprężarki tłokowe bezolejowe charakteryzują się też niskim zużyciem energii.
Dzięki tym niewątpliwym zaletom sprężarki tłokowe bezolejowe są coraz powszechniej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu jako ekonomiczna i bezpieczna alternatywa dla sprężarek olejowych. Urządzenia te są chętnie stosowane zwłaszcza w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, gdzie jakość sprężonego powietrza wpływa na jakość produktów, jak i w branży hutniczej, motoryzacyjnej i elektronicznej.
POST REPLY